
February 15, 2018, 10:54 AM
|
 |
Administrator
|
|
Join Date: Aug 2006
Location: West Palm Beach, FL
Posts: 3,584
|
|
Thanks Dien, good example.
Quote:
Originally Posted by Dien Rice
Hi Gordon,
I think it's relative...
For example, let's say you want to make and sell goat milk soap...
You can make and sell something like "Caprina" brand (5 ounces) for around $6 per bar from Amazon, including shipping...
https://www.amazon.com/Canus-Goats-M...ef=sr_1_1_a_it
Or you can make and sell something like Hope's Relief Goat Milk Soap (125 g, which is 4.4 ounces), for around $55 from Amazon, including shipping...
https://www.amazon.com/Hopes-Relief-...f=sr_1_36_a_it
One is almost 10 times the price of the other one! (Notice it comes in a fancier package, with a lot more information...)
Some people prefer to buy the more expensive product... Maybe because of prestige, or that it's more unattainable, or because it's perceived to be better quality, or maybe they expect they'll get better service...
The marketer I spoke to would rather be making and selling the $55 goat milk soap, than the $6 goat milk soap...
Best wishes,
Dien
|
Perfect. Good stuff.
Gordon
|